PRVNÍ JARNÍ AKČNÍ PROCHÁZKU A SBĚR LÉČIVÝCH BYLIN V ÚDOLÍ BRDŮ (TRIP 3)

První jarní procházka tohoto typu byla vskutku první, i když to byl už třetí výlet-výprava organizovaná spolkem TRAWA, byl určen veřejně všem, kteří se chtěli dozvědět něco bližšIMG_20160417_132932ího o známých, léčivých rostlinách a o způsobech jejich sběru a  vztahu k životnímu prostředí a jeho kvalitě.

 

Sraz se uskutečnil částečně u kašny v Mníšku pod Brdy, pod kostelem u zastávky Náměstí, za občasného padání malých dešťových kapek. Ale silní jedinci přišli a další, které toto nevypočitatelné počasí neodradilo, ti nás dohnali na zámku v Mníšku pod Brdy. Po rozdání základního vybavení pro sběr bylin a malém úvodu kudy se půjde se provedlo zahájení. Skupina sedmi účastníků se vypravila do přírody na „botanický průzkum“  pod vedením Ing. Tomáše Ružoviče.

IMG_20160417_133508

Skupina byla složena z dvou mladých dívek a jedné ženy, které projevovaly zájem o přírodu a čtyř mužů, kteří na tom byli podobně. Takže parta si měla o čem povídat. Z hlediska zdraví to byla příjemná společnost, protože se většina mezi sebou znala ze zážitkového kurzu pořádaného českým červeným křížem, takže všichni uměli zachraňovat životy, tudíž děti byly v naprostém bezpečí.

IMG_20160416_192955

V diskuzích se prolínalo téma zdraví, příroda, ochrana životního prostředí a možnosti zvýšení kvality krajinných prvků a přírody jako takové.

V průběhu cesty jsme měli mnoho krátkých občerstvujících zastávek, proložené tématickým výkladem o rosltinách, bylinách, odběrem vzorků biomasy pylu k mikroskopií, nebo společnou tématickou debatou na různé témata všedního dění.

V bývalém rekreačním středisku za třetím rybníkem provedl Ing. Tomáš Ružovič výklad o dopadu schátralých stavení z minulého režimu na životní prostředí s důrazem jejich vlivu kvalitu rostlin a ohrožení živočichu. Také zde byla vedena diskuze na způsoby odstranění těchto zátěží a ekonomicko-politických problémech.

V úseku bojovského rybníka jsme sledovaly krásu přírody, kde lidská noha téměř nevstouIMG_20160417_114040pila. Nalezly jsme zde mnoho květin např. blatouchy, sasanky, violky, ale i např. vzácný Podbílek šupinatý (jedovatá léčivka, potenciálně masožravá rostlinka (http://www.naturfoto.cz/podbilek-supinaty-fotografie-10763.html) a mnoho dalších.

 

Cestou jsme narazili i na stáda kráv a podél cesty jsme nelezli i traktorem rozjetou užovku…což byl přímý důkaz dopadu těžké techniky na zdejší vzácnou faunu.

V průběhu cesty někteří odvážní jedinci ochutnávali čerstvé orosené pampelišky, sedmikrásky, květy hluchavek, kokošky,  nebo lístky šťavelu vyskytující se v nedotčené přírodě. V poledne jsme se zastavili na českou bramboračku s houbama v jedné malé restauraci a zde si po jídle poslechly připravený výklad o léčebném využití, způsobu sběru a zpracování známých bylin jak je kopřiva, pampeliška, violka, břečťan, svízel a další. Také jse si mohli prohlédnout přinesné odboné tématické knihy, kde jsme marně hledali bylinku – štavel.

IMG_20160417_113645

Po nasycení jsme se vydali úspěšně i s košíkem, ne na houby, ale na bylinky do brdských lesů.  U rozcestníku červený kříž jsme si vyprávěli o významu stromů a jejich vlivu na pestrost bylinného druhového zastoupení v lesích. Také jsme nakously téma léčebného využití pupenů různých stromů.

Po cestě ke skalce jsme nasbíraly pár hrstí kopřiv na čerstvý čaj a povídali si o invazních rostlinách a jejich problematické likvidaci a léčebném nebo jiném průmyslovém potenciálu.

Na skalce jsme si prohlídly kapličku s její výstavkou a návrhy mladých architektů kteří se zaměřili na moderní rozhlednu plánovanou na skalce. Zde jsme zhodnotili že je těžké do tak krásné přírody zakomponovat jakoukoliv moderní stavbu typu rozhledny.

IMG_20160417_141532Po vypsání a rozdání účastnických listů jsme si šli zpříjemnit závěr akce ohřtí se k ohni,  opečením špekáčků a posilněním se zlatavým nápojem s veselou diskuzí o všedním životě. Cestou zpět do Mníšku pod Bdry po zelené značce jsme diskutovali o dalších možnostech podobné akce. Plán ukončení byl sice kolem 16:30 ale my jsme se s radostí v hezkém počasí bez deště dostali na zastávku (místo našeho rozchodu) až před 18 h. Ti co musei jít dříve, už rovnou ze skalky domů o moc nepřišli, ale nám bylo moc příjemně i když jsem si to protáhly.

Celá akce proběhla úspěšně , bez ztrát na zdraví  a věcech. Všichni účastni projevili radost a touhu po další akci. IMG_20160417_115051Takže už teď pracujeme na vylepšení organizace a realizaci další podobné akci, která proběhne nejspíše koncem května. Jestli má někod z učastníku zájem podílet se na organizace, rádi jeho pomoc přijmeme a budeme i rádi kyž se stanou členové našeho malého spolku TRAWA. Děkujeme všem a těšíme se na další setkání.

ZDE JE ODKAZ NA SEZNAM CHRÁNĚNÝCH ROSTLIN

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_kriticky_ohro%C5%BEen%C3%BDch_druh%C5%AF_rostlin_v_%C4%8Cesku

ZDE JE ODKAZ NA ZÁKON O OCHRANĚ PŘÍRODY

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-114

ZDE JE ODKAZ NA IDENTIFIKACI BYLIN A ROSTLIN

http://rostliny.naturfoto.cz/

TOTO BYLY ZÁKLADNÍ ORGANIZAČNÍ INFORMACE:

KDY A KDE:

PŘIROZENÉ CESTY A ZPŮSOBY VEDOU DÁL

Datum konání: Neděle 17.4.2016

Čas: 9:15 (ukončení kolem 16-17h)

Místo srazu: Mníšek pod Brdy, u kašny pod kostelem

TRASA Z PRAHY:

BUS: Smíchovské nádraží – 317 v 8:30 (zastávka je přímo před východem z vlakového nádraží)

AUTO: Směr na Plzeň – Strakonice – Mníšek pod Brdy (parkování je možné zdarma u zámku (5 minut pěšky od místa srazu)

VLAK: Praha hl. Nádraží (7:25 Os 2051) – Mníšek pod Brdy (8:32) Pěšky směr Mníšek pod Brdy, Tur. značka zelená a modrá (držte se z kopce, vlevo, identifikační bod je kostel. Podejdete dálnici, kolem hřbitova rovně až na náměstí stále z kopce, cesta cca 30-40 minut)

CO S SEBOU:

 • Oblečení a obuv do terénu (pláštěnka, doporučuji nepromokavé pláštěnkové kalhoty, teplé oblečení, náhradní ponožky, 2x mikrotenový sáček na nohy, možná půjdeme vlhkými travinami a vysokým a hůře průchodným porostem, ochranné brýle a rukavice)
 • Psací potřeby a poznámkový blok, pro akčnější mapu, buzolu, GPS, teploměr, vzorkovnice, různé měřicí a pozorovací zařízení :-) prostě co unesete a zajímá Vás použít nebo se pochlubit.
 • Jídlo a pití do terénu na celý den (přiměřený batoh pro chůzi na trase cca 10 km), energetické tyčinky.
 • Nepromokavou podložku na sezení pod sebe.
 • Rukavice vhodné pro práci s půdou a rostlinami (zahradnické).
 • Nůž nebo nůžky na rostliny, případně lupa pro badatele :-).
 • Osobní lékárničku (2x obvaz, trojcípý šátek, termofólii, lepicí náplast, atd.) osobní léky (povinné u alergiků, epileptiků, astmatiku a diabetiku atd. nahlásit předem).
 • Nádoby na Vámi nasbírané byliny (nejlepší jsou plastové krabičky, nebo krabičky od MIXITu) .
 • Pro sběratele fotek fotoaparát, pro zakladatele herbářů deník a složky s čistými papíry.
 • Případná poučná a odborná literatura zaměřená na byliny a rostliny (doporučeno) a další vhodné věci.
 • Dobrou náladu a přátele.

PLÁN TRASY:

 1. SRAZ (9:15), odchod v (9:25)

směr zámek Mníšek pod Brdy (9:30) (500 m)

 1. Průchod podzámčím svah z leva, okolo zámeckého rybníku
 2. Postup okolo levého břehu prostředního rybníku k zadnímu rybníku
 3. Cíl 1, Bývalá „vojenská“ rekreační oblast – přednáška, sběr, pauza (10:15 – 10:30) (1,7 km)
 4. Průzkum trasy proti proudu Bojovského potoka (600 m) pak k ulici „Na Pískách“
 5. Směr BUS zastávka, Mníšek pod Brdy – Stříbrná Lhota (konečná pro unavené 12:50 BUS 321 směr Praha :) (3,4 km)
 6. Směr vlevo, Po zelenožluté trase k rozcestí „Na Rovinách“ zde pokračujeme směr vpravo do kopce, do lesů k rozcestí „Červenému kříži“
 7. U rozcestí „Červený kříž“ směr vpravo po červené směr „Skalka“ (11:30-12:00) (5,5 km)
 8. Skalka, (12:30 – 13:00) (7,7 km) opékání párků, občerstvení, do 15:30 – 16:00
 9. Ze Skalky po zelené směr Mníšek pod Brdy – Náměstí (16:30 – 17:00) (10 km)
 10. ROZCHOD Mníšek pod Brdy, náměstí 16:30 – 17:00 (BUS směr Praha 317, čas 17:00, 17:30; Vlak z Mníšku pod Brdy odjezd v 17:59 )

ORGANIZAČNÍ:

Účast je ZDARMA, prosíme, aby se případní účastnící předem PŘIHLÁSILI NEJPOZDĚJI do 16.4. 23h (účast je však možná i posléze, je to z organizačních důvodů). Účastníci se zapíšou do seznamu účastníků při srazu, kvůli evidenci z bezpečnostních důvodů. Pro účastníky a absolventy akce bude připravena malá odměna. Účast prosím POTVRĎTE e-mailem na: info@trawa.cz, nebo SMS na +420 734 480 580 (Organizátorem je zapsaný spolek TRAWA z.s., v zastoupení předsedou Ing. Tomášem Ružovičem, hlavním organizátorem této akce, více na www.trawa.cz )

Tato akce se bude určitě opakovat.

 

Mapa trasy

Publikováno v Uncategorized.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *