Mníšecký průzkumně – sběratelský pochoďák TRAWA z. s. – 21 km

Zpráva z aktivity

Dne 21.5. 2016 se skutečně uskutečnil průzkumně-sběratelský obchoďák. Avšak podle očekávání účast byla doslova nulová. Ale to neodradilo organizátory Tomáše a Honzu, aby si zvolenou trasu a úkoly alespoň nezkusili. Vyšlo se v dané časy tedy v 9:45 z míšeneckého náměstí. Cesta byla příjemná, počasí dokonalé, jasné a slunečné. Vzhledem k našemu maskáčovému oděvu jsme byli trochu středem pozornosti okolního obyvatelstva. Cestou jsme testovali kameru GO-PRO, hráli si chvílemi na schovávanou a snažili se v lesích postupovat takticky. Byla to tak trochu pro nás hra na vojáčky-průzkumníky. Na úkoly jsme nezapomněly a pečlivě jsme obešly body 1 až 8. Avšak jsme si více užívali chůzi, přírodu, krásné scenérie přírody a s dvouhodinovým opožděním jsme se v Černolicích rozhodli přerušit obchoďák a průzkum z několika důvodu jako byly zdravotní (někdo si vzal špatné boty, jiný zase testoval nové vybavení které ho sedřelo z kůže), časové a vyšších povinných pracovních povinností přidělených během dne.

Co se odpadů týče musím pochválit turisty a místní obce, které udržují brdskou přírodu. zejména stesky po kterých jsme šli v čistotě. Nenašli jsme prakticky žádné významné odpady. Je nu Černolic se našlo pár gramů plastových obalů od bonbónů a nějaké drobnosti. Jediné co bych vytkl je malá rujna za občerstvením na skalce, kde se vyskytuje jakási rozbořená budovička obsahující mnoho odpadu typu molitany, hadry, kovy, hliník, sklo, plasty a je zde i podezření na výskyt azbestů. Krom požáru zde hrozí i kontaminace a roznesení těchto materiálů do okolí nezodpovědnými občany nebo dětmi. O ohrožení zvířat nebudu raději mluvit.

Docela nás zaskočila absence odpadkových košů podél stezek a u odpočívadel a rozcestníků. Jediná, slušně vybavená stezka je ta červená ze skalky k Černolicím, kde jsme napočítali 5 pytlů na odpadky.

V rámci celé procházky jsem si vyzkoušeli střelbu z plynové airosftové zbraně typu HK 416  s hledím, automatické zbraně zvané „kamik“, a ruční airsoftové zbraně CZ 75 duty. Střílelo se převážně do terčů nebo volně do prostoru na dřevěné cíle v přírodě rozložitelnými kuličkami. Krom našeho taktického přesunu řízeného podle mapy, chvílemi i terénem  podle buzoly, času a rychlosti chůze jsme našli  i některé byliny jako např. divoká máta. Na skalce při občerstvení proběhla půlhodinová  konzultace a diskuze na téma první pomoci v lese, kde jsme řešili úrazy typu zlomenina nohy, resustitace, bezvědomí, popáleniny, otrava aj. V Černolicích jsme odpočívali u skal a pak i na skalách, kde je překrásná vyhlídka na okolí.

Celá akce byla příjemná, přínosná, poučná a hlavně zábavná.  Už brzy se těšíme na další akci, kde bychom se chtěli více věnovat sběru bylin a maskování v přírodě.

Autor: Ing. Tomáš Ružovič

KDY: Sobota 21. 5. 2016 POZVÁNKA ZDEbrdy-certova-kazatelna - kopie

KDE: Mníšek pod Brdy

Sraz BUS zastávka NA NÁMĚSTÍ, u kašny pod kostelem.

V KOLIK: Sraz 9:30 – 9:45, Návrat 20:00- 21:00 (dle počasí).

CÍLE :

 1. Projít trasu s několika vyhlídkami ve skalách v místě: „Skalka“, skály u rozcestí „U trojáku“, skály u rozcestí „Hviždince“, „Černolické skály“, provést fotodokumentaci.

 2. Najít a posbírat po cestě maximum odpadů, případně vyfotit nečistoty v lese a na cestách.

 3. Spočítat množství odpadkových košů na vyznačených steskách a zakreslit je do mapy.

 4. Seznámit se se základy třídění odpadů a riziky odpadů v přírodě. Vyhodnotit nejčastější odpadni materiály podél stezek v lese.

 5. Vyzkoušet si schopnost chůze ve ztížených podmínkách, střelbu z airsftové zbraně, topografickou orientaci, poskytnutí první pomoci v lese aj.

PLÁN CESTY:

 1. Zámek Mníšek pod Brdy (9:50 – 10:00)
 2. Můstek na Zámeckém rybníku (10:10-10:20) ŽLUTÁ t.z.
 3. Mníšek pod Brdy – Stříbrná Lhota – BUS „U křížku“
 4. Skalka“ (11:00 – 11:30) ZELENÁ t.z.
 5. Skály u rozcestí „ U trojáků“ (12:30 – 13:00) ČERVENÁ t.z.
 6. Skály u rozcestí „Hviždinec“ (13:30 – 14:00) MODRÁ t.z.
 7. Turistické značení „červená hlína“ ČERVENÁ, ŽLUTÁ (15:00 – 15:30)
 8. Černolické skály“ (16:00 – 16:30) PODLE MAPY A BUZOLY
 9. Vyhlídka Řitka se studánkou (17:30 – 18:00) PODLE MAPY A BUZOLY
 10. Mníšek pod Brdy- náměstí (19:00 – 20:00)

CO S SEBOU:

 1. Taktické oblečení do přírody: nepromokavé, takové, které lze zašpinit; náhradní ponožky a tričko, pevnou obuv (vhodnou k danému počasí).

 2. Osobní léky, lékárničku, pití na celou cestu (minimálně 1,5 – 2 l), svačinu a jídlo na celý den, energetické tyčinky. (POZOR: nebudeme navštěvovat restaurace a obchody, celý pochod je prakticky v lese!)

 3. Pláštěnku, případně deštník, sáčky do bot, pokrývku hlavy, sluneční nebo bezpečnostní brýle.

 4. Pevný pytel na odpadky, vlastní pracovní rukavice, kousek provazu na svázání (nebudete-li mít, dodáme), poznámkový blok, tužku, šátek, obvaz 8 cm (může být použitý).

 5. Mapu, buzolu (kompas), hodinky, nabitý mobil, píšťalku (pro ty, kteří se chtějí spoléhat sami na svou orientaci) půjde se relativně hlubokou částí lesu.

 6. Další užitečné věci pro průzkum a sběr vzorků bylin, nebo odpadů jako například: dalekohled, fotoaparát, airsoftové vybavení, tyče na sběr, GO-PRO kamera pevné plastové krabičky, pH papírky, pinzeta, stříkačka, nůž atd.

ÚČAST:

Prosím svou účast potvrďte nejlépe e-mailem, telefonicky nebo SMS do 9:30 hod do soboty 21. 5. 2016. Účast je ZDARMA. V případě dlouhodobého deště do 12:00 hod může být celá akce zrušena! Alergie a jiné zdravotní rizika nahlašte zdravotníkovi (= vedoucí organizátor). Informace a reference z minulých akcí spolku TRAWA se dozvíte na www.trawa.cz. Věk účastníku je doporučen od 15 leta to s dobrou fyzickou kondicí.

Vedoucí organizátor:                        Taktický dozor:

Ing. Tomáš Ružovič                                        Jan Vojta

Mobil: 734 480 580                                       Mobil: 723 125 530

E-mail: info@trawa.cz

Publikováno v Uncategorized.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *